مقاله

لعاب چیست ؟ و انواع لعاب در صنعت کاشی و سرامیک

لعاب در صنعت کاشی و سرامیک

لعاب چیست ؟ و انواع لعاب در صنعت کاشی و سرامیک

لعاب پوششی شیشه ای مانند که روی سطح بدنه کاشی و سرامیک قرار می گیرد ، در اصل لعاب از ماده خشک اولیه ای تشکیل می شود که بعد از آسیاب شدن ، با آب به صورت خمیری رقیق یا دوغاب در می آید و با روش های مختلف روی بدنه سرامیک و کاشی قرار می گیرد و تا دمای معین در کوره حرارت می بیند.

این موضوع باعث می شود که محصول مورد نظر زیبایی و درخشندگی بیشتری داشته باشد و از طرفی استحکام آن نیز بیشتر شود .
در اصل لعاب ، ماده چسبنده ای نیست ، اما تماس آن با سفال سبب نفوذ آن در خاک رس می‌گردد و زمانی که در درجه حرارت معینی قرار می‌گیرد به مانند یه لایه پوشش دهنده ، سطح کاشی را می‌پوشاند.

انواع لعاب کاشی و سرامیک

نوع رنگ و لعاب بستگی به نوع فرمول آن و مواد تشکیل دهنده آن دارد، به همین دلیل با ترکیب مواد تشکیل دهنده لعاب به میزان‌های متفاوت، می‌توانید رنگ و لعاب جدیدی را ابداع نمایید.

امروزه در صنعت کاشی و سرامیک روش‌ها و انواع گوناگونی از لعاب دهی وجود دارد که در اینجا به اجمال به معرفی آنها می‌پردازیم :

 بی‌رنگ

 

این نوع لعاب برای پوشش سطوح چینی‌های بدلی ظریف به کار می‌رود و بی رنگ و شفاف است و از مخلوط کلسیم و سیلیس و خاک چینی سفید تهیه می‌شود.

رنگی

 

مهمترین نوع لعاب ، لعاب‌های رنگی هستند که با استفاده از اکسید فلزات به دست می‌آید . برای رنگ آبی از اکسید مس (Cu2O) ، برای رنگ زرد از اکسید آهن (FeO) و برای رنگ سبز از اکسید کروم (Cr2O3) استفاده می‌شود.

 کدر

 

این نوع لعاب که برای پوشش چینی‌های بدلی معمولی به کار می‌رود، از مخلوط SnO2 , PbO , SiO2 , Pb3O۴، نمک و کربنات سدیم تهیه می‌شود که آن را پس از ذوب کردن، سرد کردن و پودر کردن، در آب به صورت حمام شیر در می‌آورند و شیء لعاب دادنی را در آن غوطه‌ور می‌کنند.

بافت دار

 

به گونه ای از لعاب گفته می‌شود که دارای بافت‌هایی از سنگ‌های تزیینی و سیلسی می‌باشد که باعث ایجاد یک سطح ناصاف در لعاب می‌شوند. این سطوح به دلیل ایجاد اصطکاک بالا برای استفاده به عنوان سرامیک کف مناسب می‌باشند.

موارد استفاده از لعاب در صنعت کاشی و سرامیک

در صنعت کاشی و سرامیک انواع لعاب بر اساس مقدار لعابی که روی محصول اعمال می شود مشخص می شود و به صورت زیر می باشد:

کاشی های دو پخت
کاشی دیواری تک پخت
کف تک پخت
کاشی پرسلان

مزایای لعاب کاشی و سرامیک

مزایای لعاب به شرح زیراست :

– سطح کاملا مسطح
– بالا رفتن زیبایی
– مقاومت بیشتر در برابر مواد شیمیایی
– کاهش جذب آب
– افزایش استحکام

چگونه لعاب به کاشی و سرامیک افزوده می شود

برای افزودن لعاب به روی سطوح کاشی و سرامیک بعد از اینکه بیسکویت کاشی از کوره بیرون می آید ، لعاب را روی آن ریخته و دوباره پخته می شود تا مقاومت آن بالا برود.

لعاب در صنعت کاشی و سرامیک

انواع لعاب در صنعت کاشی و سرامیک

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید